Projekt "Prawo w praktyce" zakończony

16.03.2016

 

"Proszę wstać Sąd idzie..."

     W dniach 15 lutego -16 marca 2016roku młodzież Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego w Krościenku n. D. - klasa 1b, wzięła udział w programie edukacyjnym o nazwie "Prawo w praktyce". Moderatorem zajęć  tj. wykładów, warsztatów przygotowujących do gry edukacyjnej był Sędzia Sądu Okręgowego,  pan Jacek Gacek, krościeńskiego LO. Patronat nad całością objął Prezes Sądu Okręgowego w Nowym Sączu pan Mieczysław Kamiński.  Program miał na celu zapoznać młodzież, klasy z rozszerzonym programem historii i wiedzy o społeczeństwie, z praktyczną stroną stosowania prawa.

    Sędzia Jacek Gacek przeprowadził dziesięciogodzinny cykl zajęć, w czasie których młodzież miała możliwość poznać podstawy organizacji wymiaru sprawiedliwości , figury prawne, kontratypy, zasady penalizacji i konkretne przykłady spraw, którym przewodniczył Pan Sędzia. Sposobem prowadzenia zajęć pan Gacek „porwał nastolatków”  już od pierwszego spotkania,  ujął ich nie tylko dogłębna wiedza, ale również niesamowitą otwartością, życzliwością i serdecznością. Przytoczone sprawy karne, szczegóły niejednokrotnie mrożące krew w żyłach,  na pewno na długo zapadną w pamięci uczestnikom projektu. Uczniowie mieli  niekończącą się ilość pytań i każde z nich nie pozostało bez odpowiedzi. Pan Sędzia - kolejny raz - udowodnił , że jest mistrzem oracji! 

    W ramach programu uczniowie uczestniczyli  także w zajęciach na terenie Zakładu Karnego w Nowym Sączu. Przewodnikiem w Zakładzie był kpt.  Marek Zając, doświadczony wychowawca, z kilkunastoletnim stażem.  Dzięki niemu młodzież miała możliwość pobytu  w sali widzeń z dozorem i bez dozoru, w sali narad sądu (gdzie m.in. odbywają się rozprawy w sprawie ewentualnym przedterminowych zwolnień)  czy też  w więziennej kaplicy,  w której przepiękne witraże wykonali więźniowie tutejszego Zakładu Karnego. Pan kapitan bardzo sugestywnie opowiedział nam o życiu  „za kratkami”, o subkulturach więziennych itp.

    Podsumowaniem programu było przeprowadzenie gry edukacyjnej będącej symulacją rozprawy karnej, w której wszyscy uczniowie klasy pełnili rolę organów procesowych oraz stron. Sprawa  to zabójstwo XY przez XZ. 16 marca o godzinie 10.00 w sali 020 Sądu Okręgowego w Nowym Sączu młodzież klasy 1b zaaranżowała jedyne w swoim rodzaju wydarzenie - rozprawę sądową.  Każdy uczeń miał  przydzieloną rolę, do której starannie się przygotował. Były togi, ława sędziowska, strony sprawy, media , świadkowie i  publiczność, w tym opiekun programu - Sędzia  Jacek Gacek. Rozprawa została perfekcyjnie przeprowadzona, wyrok został wydany...

   Na koniec współpracy nastąpiło wręczenie przez Prezesa Sądu Okręgowego stosownych certyfikatów dla każdego uczestnika programu.

  Uczymy się przez zabawę, zasada stara, ale ciągle aktualna. Program "Prawo w praktyce" to nam udowodnił.

Edyta Barnaś, nauczyciel historii i WOS

    Dzisiaj, 16 marca 2016 r. w Sądzie Rejonowym w Nowym Sączu miała miejce niezwykła rozprawa. Zapadł wyrok w sprawie Tomasza Pichniarczyka. Za popełniony czyn, zabójstwo w obronie własnej, został on skazany na 10 lat pozbawienia wolności. Wyrok nie jest prawomocny.

Fotorelacja.

8.11.2016

Druga edycja projektu "Prawo w praktyce" zakończona

    Dnia 07.11.2016 zakończyła się druga edycja projektu „Prawo w praktyce”, realizowana przez klasę I b. Finalnym punktem zajęć była wizyta w zakładzie karnym oraz rozprawa sądowa w Sądzie Okręgowym w Nowym Sączu.
    Około godziny 7:00 wyjechaliśmy z Krościenka n.D., podekscytowani i głodni nowych wrażeń. Gdy dotarliśmy do zakładu karnego, przeszliśmy szczegółową kontrolę. Wejście na teren zakładu jest bardzo dobrze chronione, nikt z nas nie mógł być traktowany ulgowo. Od samego początku wiedzieliśmy, że pobyt w tym miejscu jest głębokim i przygnębiającym przeżyciem. Małe cele wyposażono wyłącznie w surowe łóżka i szafkę. Blade ściany i zimna podłoga wywoływały w nas najgorsze możliwe myśli – uczniach, mimo że, w odróżnieniu od więźniów, mogliśmy opuścić to miejsce. Potem znaleźliśmy się w więziennej świetlicy, gdzie obejrzeliśmy film. Relacje więźniów wzbudziły w nas ogromne wzruszenie, a na twarzach pojawiły się wyrazy smutku i przygnębienia. Następnie zobaczyliśmy kaplicę św. Jana Pawła II, przeznaczoną dla skazanych, a na końcu zwiedziliśmy salę widzeń, gdzie więźniowie spotykają się z bliskimi.
    Po wizycie w zakładzie karnym nadszedł czas na naszą rozprawę. Emocje sięgały zenitu, ewidentnie czuliśmy stres. Pan sędzia Jacek Gacek powiedział nam kilka słów o sali, w której byliśmy i udzielił kilku wskazówek, po czym rozpoczęliśmy nasze przedstawienie. Oto w jakich rolach wystąpiliśmy:
Borzęcki Arkadiusz - świadek
Cepuch Katarzyna Anna - przewodnicząca składu sędziowskiego
Ciesielka Małgorzata - ławnik I
Danielczak Kamil - prokurator I
Firek Inez Magdalena - oskarżona
Gabryś Bernadeta - świadek
Grywalski Paweł - ławnik II
Giemzik Ewa Monika - świadek
Głut Maria Anna - sędzia II
Hurkała Martyna Maria - świadek
Jamińska Marzena Anna - pokrzywdzona
Kacik Gabriela - świadek
Kocańda Weronika - obrońca I
Kotula Ilona Elżbieta - pełnomocnik pokrzywdzonej
Konieczny Kamil - sekretarz
Kowalczyk Justyna Kinga - ławnik III
Kowalczyk Małgorzata - świadek
Kubik Karolina Weronika - świadek
Langowska Agnieszka - świadek
Marciszewska Weronika Natalia - świadek
Mendrala Edyta Maria - dziennikarz
Niemiec Zuzanna - świadek
Regiec Kinga - świadek
Siedlarz Weronika - obrońca II
Sydoriak Anna Antonina - prokurator II
Topolski Jakub Jan - świadek
Ubik Angelika Aneta - biegły lekarz
    Przez dwie godziny czuliśmy się jak na prawdziwej rozprawie. Nasze role staraliśmy się odegrać jak najdokładniej. Zarówno adwokaci, jak i prokuratorzy zaciekle walczyli o sprawiedliwy wyrok. Pokrzywdzona nie mogła ukryć emocji, gdy słuchała relacji świadków. Nie obyło się też bez wybuchu złości oskarżonej. Sędzia, mimo wszystko, zachowywała kamienną twarz i doskonale poprowadziła rozprawę. Wyrok był bardzo surowy, ale ostatecznie oskarżona przyjęła go z pokorą i skruchą.
    Na zakończenie dostaliśmy certyfikaty ukończenia projektu. Nie mogliśmy oczywiście zapomnieć o panu Gacku i wręczyliśmy pamiątkowe podziękowania, aby zostawić po sobie ślad w jego pamięci. Dni teoretycznej nauki z panem sędzią opłaciły się i dzięki nim udało nam się przeżyć niesamowite chwile na rozprawie.

Kilka opinii uczestników na temat projektu:

Dnia 7.11.2016 roku całą klasą wybraliśmy się do Sądu w Nowym Sączu, aby do końca zrealizować projekt „Prawo w praktyce”. Naszym zadaniem było w ciekawy sposób odegranie wcześniej nam przydzielonej rozprawy sądowej. Uważam, że nasz wspólny projekt wypadł bardzo dobrze. W sądzie nie tylko mogliśmy się poczuć jak na prawdziwej rozprawie, ale również dużo z tego wynieśliśmy. Sam pobyt nauczył nas samodyscypliny, opanowania oraz bezwarunkowej koncentracji nad tym, co mówimy i słyszymy.

Martyna Hurkała

Według mnie projekt "Prawo w Praktyce" było bardzo ciekawym przeżyciem, które nie tylko nauczyło nas tego, co powinniśmy umieć po zwykłych lekcjach WOS'u, ale także dało nam cenne wskazówki dotyczące tego, co może czekać nas w przyszłości. Projekt sam w sobie był interesujący i dużo z niego wyniosłem. Doświadczenie jakie nabrałem z tego projektu powinno mi się w życiu przydać. Sam pan Jacek Gacek był sympatyczną osobą, która ciekawie poprowadziła projekt.
To moje skromne zdanie na temat projektu.  

Paweł Grywalski

Moim zdaniem projekt "Prawo w Praktyce" był idealną lekcją, z której można wiele wywnioskować. Na pewno dużo można z niej wynieść, m. in. jak zachować się w sądzie lub co o nim powinniśmy wiedzieć. Projekt był bardzo interesujący i dużo mnie nauczył.
Myślę, że na pewno przydadzą mi się w życiu takie informacje. Również bardzo miło było poznać taką sympatyczną osobę, jak Pan Jacek, która potrafiła zaciekawić całą klasę swoimi opowiadaniami.

Anna Sydoriak

Moim zdaniem projekt oraz rozprawa sądowa przebiegły pomyślnie. Klasa starała się jak najlepiej odegrać swoje role. Jestem zadowolony, że w mojej szkole organizowane są tego typu zajęcia.

Jakub Topolski

    Na koniec chcielibyśmy jeszcze raz serdecznie podziękować osobie, bez której nie moglibyśmy uczestniczyć w projekcie i tyle się nauczyć. Serdecznie DZIĘKUJEMY Sędziemu Sądu Okręgowego w Nowym Sączu Panu Jackowi Gackowi.

Fotorelacja.

Filmowa relacja z procesu